Vatan ve millet aşığı toplum

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, İnegöl Bosna Hersek Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneğini ziyaret etti. Çavuşoğlu, Boşnaklara hakaret eden Rasim Ozan Kütahyalı’ya isim vermeden “Kınıyorum, bu bir ahlaksızlıktı” diyerek tepki gösterdi.

 

Ziyarette konuşan Çavuşoğlu, 25 Kasım’ın Bosna Hersek’in Milli Günü olduğunu söyledi.

“Balkanlar deyince Bosna, Bosna deyince akla Aliya Izzetbegoviç gelir” diyen Çavuşoğlu, “Aliya İzzetbegoviç’in eserlerini okumuş bir kardeşiniz olarak söylüyorum ki, savaşta dahi düşmanlarının davrandığı gibi davranmamayı kendisine şiar edinmiş, insanlığı, ahlakı, Müslümanca yaşamı hayatına düstur edinmiş bir şahıstan bahsediyoruz.”

“Benim Boşnak kardeşlerimizle ilgili olarak edindiğim tecrübe en başta Aliya İzzetbegoviç’in kitaplarına ve yaşamına yansıttığı o ilkelerin esasen Aliya İzzetbegoviç’in şahsında bir ayna olarak Boşnak kardeşlerime yansıdığını görüyorum. Naif, haksızlık karşısında direnç gösteren ama haksızlığa meyletmeyen, vatan ve millet aşığı bir toplumdan bahsediyoruz. Allah hepinizden razı olsun.”

RASİM OZAN KÜTAHYALI’YA TEPKİ

“Bu sırada bir tatsız da hadise meydana geldi. Üslubu beyan aynı ile insan. Edep yahu deyip geçelim kardeşlerim, tamam mı? Bunun üzerinden Boşnak kardeşlerimizin hassasiyetlerini kaşıyan, farklı bir mecraya taşıyanları görünce Boşnak kardeşlerimizin bu konu üzerinde istismar edilmelerine fırsat vermeyeceğimizi söylemek istiyorum. Bu bir ahlaksızlıktır, bu şekilde bilinmesini istiyorum” diye konuştu.

Çavuşoğlu, AK Parti hükümetlerinin Balkan coğrafyasına önem verdiğini dile getirerek, “Bizim bakış açımıza göre eğer küresel barış istiyorsanız Balkanlar’daki barışı tesis etmeniz gerekir. Eğer Balkanlar’daki barışı tesis edemezseniz küresel olarak da barışı tesis etmeniz mümkün değildir. İki dünya savaşının ortaya çıktığı coğrafya Balkan coğrafyasıdır.”

HUZUR İÇİNDE YAŞAMALARINI İSTİYORUZ

“Dolayısıyla biz Türkiye olarak bu bölgede yaşayan soydaşlarımız, akrabalarımız, gerekse de o bölgelerde bulunan egemen toplumlar olarak kardeşçe, barış içinde ve huzur içinde yaşamalarını istiyoruz ve arzu ediyoruz. Bütün çabamız da bu yönde. Biz Bosna Hersek’in toprak bütünlüğünün muhafazasını, uluslararası platformlarda tam bağımsız bir üye devlet olarak yer almasını, ekonomisi, istihdam kalitesiyle her bakımdan bölge coğrafyasına çok büyük katkılar sağlayacağını düşünüyoruz ve bu perspektiften yaklaşıyoruz.”

 

BALKAN COĞRAFYASINA BAKIŞ AÇIMIZ FARKLI

“Sayın Cumhurbaşkanımız o bölgenin yapısını, kardeşçe bir arada yaşamanın nasıl mümkün olduğunu ve tarihten gelen bu kardeş bağının Türkiye için ne ifade ettiğini görmek ve kurgulayacağı politikasını da bunun üzerine şekillendirmek üzere oralara gitmiştir. Baktığımız zaman gerçekten de 3 Kasım 2002’den itibaren bizim iktidarlarımızın Balkan coğrafyasına bakış açısı farklıdır.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun ziyaretine; Kaymakam Ali Akça, AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan Salman, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Muzaffer Çilek, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, AK Parti İlçe Başkanı Adem Demirel ile Boşnaklar katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir