“Temiz Şehir Temiz Gelecek”

İnegöl Belediyemiz, Haziran ayının ikinci haftası kutlanan çevre haftası kapsamında Vandalizm ve görüntü kirliliğine dikkat çekmek için “Temiz Şehir Temiz Gelecek” sloganıyla bir etkinlik düzenledik. Şehrin farklı noktalarında duvarlara gelişigüzel şekilde boyayla yazılan yazılar ve yapılan anlamsız resimlerin temizlenmesi için çalışma başlatıldı.

Bugün 15.00’da beraberindeki Kaymakam Şükrü Görücü, AK Parti Bursa Milletvekilimiz Vildan Yılmaz Gürel, AK Parti İlçe Başkanımız Mustafa Durmuş, bazı meclis üyelerimiz ile AK Parti Gençlik Kolları Üyelerimiz ile birlikte Belediye Ek Hizmet Binasının çarşı bölgesi ve otopark kısmına bakan duvarında temizlik yapıldı. Boyalarla kötü bir görüntünün oluştuğu duvar, tek renk boyanarak temizlendi. Protokol üyeleri de ellerine aldıkları fırçalarla duvar temizliği gerçekleştirerek çevre kirliliğine dikkat çekti.

REHAVETE KAPILMAYALIM

Etkinliğe ilişkin bir açıklama yapan Belediye Başkanımız Alper Taban, konuşmasına güneşli günler ve normalleşme süreciyle birlikte rehavet ortamının oluştuğu koronavirüs sürecinden bahsederek başladı. Taban, “Yeni bir haftaya başladık. Normalleşme süreci içerisindeyiz. İnşallah her gün salgın sonrası daha da iyiye doğru ilerleyeceğimiz günler olsun. Ancak tabi endişelerimizi de söylemeden geçemeyeceğiz. Çünkü biraz rehavet ortamının olduğu, artık bize bir şey olmaz her şey normale dönüyor gibi bir hava da seziyoruz. Herkesin bu konuda dikkatli olmasını istiyoruz” dedi.

ŞEHİRLER KASTEN KİRLETİLMEMELİ

5 Haziran’ın Dünya Çevre Günü olduğunu hatırlatan ve beraberindeki haftanın da çevre haftası olduğunu belirten Taban, şöyle devam etti: “Bununla alakalı olarak aslında sürekli olarak şehrimizde farkındalıklar oluşturmak istiyoruz. Elde edeceğimiz her kazanımı geleceğe taşımak istiyoruz. Var olan kazanımların kaybedilmesini istemiyoruz. Özellikle bildiğiniz gibi çevre konusunda geçmişten bugüne öğretiyle gelenek şeklinde gelen çevre temizliği vardı. Esnaflarımız kapısının önünü temizler, evlerimizde büyüklerimiz evlerin önlerini süpürürdü. Bu geleneğin geriye artarak gelmesini arzu ediyoruz. Tabi ki temizlik belediyelerin asli görevidir ama kasten kirletilen bir şekilde şehirlerin olmaması gerektiğini düşünüyoruz.”

DUVAR BOYAYANLARA İMKAN TANIYACAĞIZ

“Bir yandan da duvar yazıları var. Burada baktığımızda genç kardeşlerimizin bir şeyler yapma çabasını ve gayretini görüyoruz. Bu konuda fikirleri ve önerileri varsa buyursunlar gelsinler. Ben her zaman onları dinlerim. Bu konuda daha profesyonel neler yapabiliriz düşünüp çalışalım ve onlara da imkan tanıyalım ama gelişigüzel boyama olmasın. Adresler belirleyelim, bunlara beraber karar verelim ve burada bu çalışmalarınızı yapın diyelim. Bunu kontrollü şekilde bir sanat bilinciyle yapalım istiyoruz. Bugün de buna dikkat çekerek çarşı bölgesindeki duvarlarımızı boyayıp temizliyoruz. Bu vesileyle bir çağrı yapmak istiyorum bu duvarları boyayan kardeşlerimize; gelin ne yapmak istiyorsanız birlikte karar verelim, imkan tanıyalım ve onun bir sanat şeklinde ortaya çıkmasını sağlayalım istiyoruz.”

AK Parti Bursa Milletvekilimiz Vildan Yılmaz Gürel de “Belediye Başkanımıza bu anlamlı etkinlik için teşekkür ediyorum. Çevre konusunda ne kadar hassas olduğumuzu bir kez daha hatırlatmak ve millet bahçelerinin de bunun en güzel örneklerinden olduğunu belirtmek istiyorum. Bizlere büyüklerimizden miras kalan bu toprakları gelecek nesillerimize daha güzel şekilde teslim edebilmek için tüm vatandaşlarımızı daha duyarlı olmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir