İlklerin şehri İnegöl

Modef Expo’nun açılışı için kente gelen Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank, İnegöl’ün ilklerin şehri olduğuna vurgu yaptı. Bakan Varank ayrıca KOSGEB aracılığı ile 8 yılda 5 bin 700 mobilya işletmesine 135 milyon lira destekte bulunduklarını açıkladı.

 

İnegöl’ün sahip olduğu potansiyelleriyle Türkiye’ye büyük katkı sağladığına dikkati çeken Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank, “600 milyon dolarlık dış ticaret fazlasıyla öncü bir ihracat şehri haline geldi. Birçok ülkeye ihracat yaparak sadece ekonomiye katkı sağlamıyor aynı zamanda sektöre de yön veriyor. 1876’da kurulan İTSO, Türkiye’nin ilk Ticaret Odalarından bir tanesidir. İnegöl OSB’de Türkiye’nin ilk OSB’lerindendir. İnegöllü firmalarımıza KOSGEB aracılığı ile destekler veriyoruz. 8 yılda 5 bin 700 mobilya işletmemize 135 milyon lira destekte bulunduk. Bursa’da 934 işletmemize 20 milyon lira destek sağladık. Bu miktarın 16 milyonunu 726 İnegöllü firmamız kullanmıştır. BEBKA İnegöl’ümüze 50 milyon lira destekte bulunmuştur.”

TASARIMA ÖNEM VERMELİYİZ

“Tasarım markalaşma ve büyümenin vazgeçilmezidir. Mobilya sektörümüz yüzünü tasarıma çevirmelidir. Bizler de sizin en büyük destekçiniziz. Tasarım merkezlerini AR-GE merkezi gibi destekliyoruz. Bursa’da 102 AR-GE, 18 tasarım merkezi mevcut. Bursa’da mobilya üzerine boy gösteren 2 tasarım merkezi mevcut. İnegöl’de ise Bakanlık desteği bulunan bir tasarım merkezi bulunmuyor. Buradaki eksiği kapatmamız gerekiyor. Ekiplerimizi buraya yollayacağız. Yatırım teşvikleri konusunda sizlerle toplantı yapıp nerede nasıl katkı sağlayabiliriz, İnegöl’ü nasıl daha ileri götürebiliriz noktasında çalışma yapacağız. Bakanlığımızı kapısı AR-GE ve tasarım yapmak isteyen herkese sonuna kadar açıktır. Yatırım, yük ya da külfet değildir, sürdürülebilir büyümenin, artan cironun, ihracat ve kazancın en önemli aracıdır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir