Eski hastanenin bulunduğu alanda yapılan İnegöl Belediyesi hizmet binası ve kent meydanı projesinin temeli düzenlenen törenle atıldı.

Eski hastanenin bulunduğu alanda yapılan İnegöl Belediyesi hizmet binası ve kent meydanı projesinin temeli düzenlenen törenle atıldı. Kentin en büyük projesi olma özelliğini taşıyan 50 milyon TL’lik projenin Ekim sonu gibi bitirilip belediyeye teslim edileceği bildirildi.

 

Bursa ve İnegöl protokolünün katılımıyla gerçekleştirilen temel atma programı, saygı duruşunun ardından okunan İstiklal Marşıyla başladı.

Programda konuşan Belediye Başkanı Alper Taban, projenin bitiş tarihini açıkladı. Belediye olarak tek düşünce ve gayelerinin ilçe halkına hizmet odluğunu vurgulayan Taban,

“Hiçbir kimseyi ötekileştirmeden, herkesi kucaklayarak Ben demeden, biz diyerek, ortak akılı harekete geçirerek, el ele gönül gönüle çalışmaya devam. Her şey gönülden bağlı olduğumuz İnegöl için.”

“1870 yılında kurulan ve 2020 yılında kuruluşunun 150’inci yılına kutlamaya hazırlanan bir belediye olarak; modern ve markalaşan bir görünümüne haiz, insan odaklı, halkımızı kucaklayan ve bütün kesimleri birleştiren yapısıyla örnek olan bir kurum olarak geleceğe güvenle koşmaktayız.”

 

PROJE SIRADAN BİR PROJE DEĞİL

“Bu proje sıradan bir proje değil. Bu proje ile ilgili 36 firmadan teklifler alındı. Bu firmaların çoğu Türkiye çapında çok önemli projelere imza atan firmalar. Verilen teklifler neticesinde, 49 milyon 490 bin liralık teklif ile şuan buradaki çalışmayı yapan firmamız ihaleyi kazandı.  Ve yüklenici firma ile 13 Temmuz 2017 tarihinde sözleşme imzalandı. Ekim sonu veya kasım ayının başı gibi yüklenici firma burayı bize teslim edecek.”

SOSYAL YAŞAM ALANI OLACAK

“İnegöl tarihini ciddi şekilde etkileyecek bir sosyal yaşam alanı yapıyoruz. Biz sadece belediye hizmet binası yapmıyoruz. Biz aynı zamanda kent meydanı yapıyoruz. Avrupa’daki şehirler meydanları ile ünlü. Bizde burada oluşturacağımız Kent Meydanı ile birçok şehre örnek olacak bir meydanı şehrimize kazandırmanın telaşı içerisindeyiz. Farkındalık oluşturacak bir sosyal donatı alanı ve belediye hizmet binası yapıyoruz” diye konuştu.

HİZMET BİNASI

Projenin sağlam ve kalite olduğunu aktaran Taban, “Projemiz İnegöl’de ilk defa kullanılan C50 beton sistemi üzerinde yükselecek. Ayrıca zeminde uygulanan jetclaas sistemi ile oldukça sağlam ve kaliteli bir proje. Biz burada saray değil, bazı ek üniteleri ile birlikte halkımıza “bir hizmet binası” yapıyoruz” dedi.

Belediye hizmet binası ve kent meydanı proje hakkında da bilgiler veren Taban şöyle konuştu;

 

TOPLAM PROJE ALANI 29 BİN 945 METREKARE

“Toplam proje alanı 29 bin 945 metrekare. Zemin kat alanı 4 bin 208 metrekare. Bodrum kat alanı 9 bin 106 metrekare. 1.kat inşaat alanı 2 bin 702 metrekare, 2. kat inşaat alanı 2 bin 443 metrekare, 3. kat inşaat alanı bin 842 metrekare ve 4. kat inşaat alanı 786 metrekare. Bodrum katta 145, açık otoparkta ise 50 araçlık yer mevcut olacak.”

“Belediyenin tüm birimlerinin aynı çatı altında toplanmasıyla, koordinasyonun daha iyi bir şekilde sağlanacak. Hizmet binamızda ana hizmet kalemlerinin yanında nikah dairesi,  farklı etkinlikler için kullanılabilecek çok amaçlı salon, kafeterya ve yemekhane mevcut olacak. Buranın günün 24 saati canlı kalan çekici bir mekan olmasını istiyoruz.”

 

“Ayrıca İnegöl Belediyesine yakışır bir meclis salonu, tüm siyasi partilerin kendi grup odalarının olduğu bir müştemilatı da oluşturacağız. Şehrimizin kalbi konumundaki bu yer hem Heykel civarı ve Kuğulu Park ile hem de kendi içerisinde oluşturacağı alanlarla bir çekim merkezi olacak. 25 bin 737 metrekare peyzaj alanımız mevcut olacak. Burada yeşil alan ve örnek bir kentsel vizyona yakışır kent meydanımızla İnegöl’ümüze artı bir değer katacağımıza inanıyoruz.”

 

BURANIN DA BİR HİKÂYESİ VAR

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise “Her çalışmanın bir hikâyesi vardır, buranın da bir hikâyesi var. Birileri saray dedi, bu manada köşk nitelendirmesi yaptı. Bu makamlar hizmet makamlarıdır, kimseye baki değildir. Belediye binası yapanlar bir dahaki dönemde o makamı çok kullanamazlar derler. Ben işin içine bile giremeden İnegöl Belediye Başkanlığını terk etmek zorunda kaldım. Demek ki bu işler kimseye kalmıyor.”

“İnegöl Belediye binası, Muhittin Tanoğlu döneminde şu anki yerinde konuşlandırılmış. Aradan 30 sene geçti, İnegöl nüfusu 257 bin oldu, sosyal hayatı canlandı. Böyle bir kente bütün müştemilatlarıyla bir arada olan bir belediye binası lazım. İnegöllüler en güzel mekânlarda hizmet almayı hak ediyor. Günün her saatinde yaşayacak bir yer olsun istiyoruz.”

“Ulusal proje yarışması yaptık, profesyonellerden yardım aldık. Bu projeye biz karar vermedik, tamamen bağımsız jüri değerlendirmesi neticesinde karar verildi. İnegöl’e en yakışacak eser olarak seçildi. İşin ihale kısmı vardı… İnegöl Belediyesinin tarihinde yaptığı en büyük ihale oldu. 49 milyon 490 bin TL anahtar teslim bir şekilde proje ihale edildi.”

“İnegöl, Mustafakemalpaşa ve Karacabey için 150 milyon Avroluk altyapı yatırımıyla alakalı Bakanımızla birlikte görüştük. İlk 50 milyon Avroluk kısmıyla alakalı onayı aldık. Etap etap bitireceğiz… İnegöl bütün güzellikleri hak ediyor. Bizler de Büyükşehir Belediyesi olarak vereceğimiz desteklerle şehrimizi daha iyi noktalara getireceğiz. Birileri saray diyebilir, mezarlıklar vazgeçilmez insanlarla dolu.”

“Bir gün aynı şeyler bizim için de ifade edilecek. Önemli olan güzel şeyler bırakabilmektir. İşin planlanmasından bitiriliş sürecine kadar emeği, katkısı, desteği olan herkese teşekkür ediyorum. İnegöl Belediyesi tarihinin en büyük projelerinden biri yükseliyor, hayırlı ve uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından İlçe Müftüsü Kazım Güzel’in yaptığı dua sonrası projenin temeli atıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir